FS50R06KE3BOSA1
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
FS50R06KE3BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 70 A
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPACK™ 3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.9V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 190 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.1 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS50R06
Description : IGBT MODULE 600V 70A 190W
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 600 V 70 A 190 W Chassis Mount Module